Túje (thúja) náleží mezi nejodolnější jehličnan. Dokonce snáší i znečištěné ovzduší. Túji se daří ve stínu, stejně tak dobře i na slunci. Pokud zakoupíte variantu do květináče, lze si tak zkrášlit terasu či balkon. Túje se osvědčila jako živý plot v mnoha zahradách. Zatímco je tato dřevina nenáročná na lokalitu, o to více je náročnější na zavlažování. Túje potřebuje dostatečně vlhké působiště pro svůj zdárný růst.

tújový plot

Kdy a jak správně sázet?

 

Ideální doba sázení pro túje je od jara do podzimu, tj. do listopadu. Zásadně nesázíme túje do zmrzlé zeminy či půdy. Samozřejmě varianta menších tújí, které jsou určené do květináčů, lze vysazovat po celý rok. Je třeba túje sázet zhruba okolo třiceti centimetrů od sebe. Výsadba je do vyhloubené jamky. Po zasazení je třeba túje řádně zalít a poskytnout tak dřevině dostatečnou vláhu. Pro intenzivní udržení vláhy je vhodné použít mulčovací kůru.

túje zblízka

Péče o túje

 

Jak se náležitě a dobře starat o tuto krásnou jehličnatou dřevinu, aby byla náležitým okrasným prvkem vaší zahrady? Přestože túje nejsou náročné, avšak nějakou tu péči rozhodně potřebují. Více péče je třeba věnovat po vysazení, kdy je zapotřebí každý den zalít a rovněž je vhodné přihnojení. Zejména první měsíc po výsadbě. Adekvátní je volba speciálního hnojiva určeného pro túje. Každý rok je dobé túje zastřihnout, působí to mnohem estetičtěji. Jestliže túje slouží jako živý plot, v tomto případě není třeba sestříhávat i po bocích, v opačném případě ano. Tento zkrášlovací proces je ideální provádět v letních měsících.

 

Pár slov na závěr

 

Túje lze sázet prakticky kdekoli na zahradě. Dorůstají výšky až okolo dvaceti metrů. Vynikají odolností vůči mrazu. Pozitivní je, že tento jehličnan velmi rychle roste. Jedná se o cenově dostupnou dřevinu. Přínosné je, že túje oplývá svou krásnou zelenou barvou po celý rok. Z tújí lze vyrábět i adventní věnec na zimu, který vypadá velmi dobře a při práci vám nehrozí popíchání, jako například tomu je u smrku či borovice.