Mít dostatek času je prvořadou záležitostí. Zásadně nakupujte běžeckou obuv ve specializované prodejně, kde vám případně i kompetentní personál pomůže a poradí při výběru. Je zapotřebí dát si pozor, neboť je k dostání mnoho druhů sportovní obuvi, které však nejsou určené přímo na běh. Při nákupu na tento fakt myslete. Fitness obuv není běžecká obuv apod. Rovněž není určitě nejlepší variantou nákup běžeckých bot přes internet.
sportovní obuv 
Než se vydáte na nákup
 
Prvotním předpokladem je třeba vědět, zda hodláte běhat v lese, tj. na měkkém povrchu, či budete běhat spíše na tvrdším povrchu, tj. po silnici, atd. Druhou zásadní věcí je došlap vašeho chodidla. Není se čeho obávat. Prodejny se sportovním zbožím disponují možností si změření došlapu. Rovněž lze s sebou vzít starou obuv, kde odborný pracovník prodejny pozná, jaký je váš běžecký styl, technika, atd.
 
Kritéria pro výběr adekvátní běžecké obuvi
 
Je samozřejmostí si boty náležitě vyzkoušet. Boty kupujte v odpoledních hodinách, kdy jsou nohy už i trochu nateklé a mají prakticky svůj odpovídající tvar. Zásadně boty zkoušejte v ponožkách. Je ideální vzít si s sebou své běžecké ponožky či podkolenky. Je třeba dbát na to, aby u palce jste měli dostatečný prostor. V případě zakoupení velmi těsné či malé obuvi se může stát, že vám slezou nehty na nohou a způsobí nejen nepříjemné problémy.
 boty při běhu
Na nákup obuvi si vemte rovněž sportovnější oděv. Určitě není nejvhodnější variantou jít si kupovat boty na běh v šatech či v krátké sukni. Bota vám musí dokonale sedět, nikde vás nesmí tlačit, vadit jakýmkoliv způsobem uvnitř apod. I designové provedení hraje svou roli při výběru. Ne vždy věhlasná značková obuv musí být nejlepší volbou. Není třeba hned do svých prvních běžeckých bot investovat větší část výplaty.
 
Závěrem
 
Jestliže běháte spíše rekreačně, bude volba zlaté střední cesty pro vás ideální variantou. Je třeba pamatovat, že po určitém počku uběhnutých kilometrů, tj. po nějakém čase klesá účelnost obuvi a bude to chtít vyrazit na nákup pro novou obuv.
 
Rovněž je záhodno se o sportovní obuv odpovídajícícm způsobem starat. Zablácená a znečištěná sportovní obuv nepůsobí zrovna nejen nejlepším dojmem.
 
Ať vám to běhá!