U každého vynálezu určitě platí jedna logická věta – někdo musí být první. U kinematografu to byli bratři Lumiérové. Kdo ví, jestli bychom se dnes dívali na filmy, kdyby právě tito bratři nedostali svůj geniální nápad. Možná by se ale celá věc jen posunula o několik let.
filmová páska

o   S filmováním experimentovali už v letech 1891 až 1894.

o   Tehdy byli Edisonovými asistenty.

staré filmy
O rok později přichází přelomový okamžik. Na pařížské kavárně Grand Café je vyvěšen plakát o prvním veřejném promítání filmů bratry Lumiérovými.
Film trval čtyřicet pět sekund, ale mnozí diváci ho ten den celý neviděli. Na plátně totiž proti nim jel vlak. Vyděšení diváci prchali z kavárny.

Jak vznikl stop trik

Bratři Lumiérové však nepovažovali svůj kinematograf za něco převratného. Brali ho pouze za technický vynález, který brzy zapadne a nebude se dál rozvíjet. Určitě byli potěšeni, když zjistili, že se mýlili. První veřejné promítání si totiž nenechal ujít Georges Mélies. On z představení neutekl, ale naopak, byl nadšen. Rozhodl se, že kinematograf koupí. O rok později se mu to podařilo a kinematograf vylepšil.

·        Poté začal promítat své krátké filmy, a nakonec založil produkční firmu a vytvořil první filmový ateliér na světě.

·         Filmový průmysl si v ten okamžik nazul sedmimílové boty a upaloval rychlostí, která už se nedala zastavit.

promítání v kině
Jen sám Mélies do roku 1908 natočil na čtyři sta padesát filmů. Podle některých pramenů jich natočil celkem neuvěřitelných patnáct set třicet devět. V současnosti je jich zachovaných pouze asi sto. Mélies docela náhodou přišel na úžasný objev – stop trik. Jedná se o to, zastavit kameru v určitý okamžik a za okamžik ji znovu spustit. Přesně to se mu stalo náhodně při skutečném natáčení. Když si pak film pustil, nestačil se divit. Tento trik se stále používá, ale tak obrovský údiv jako ve svých začátcích už nebudí.