Otázka, kde má naše firma sídlit, je složitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Samozřejmě, zdaleka nejpopulárnější je mít firemní sídlo v Praze, a není divu. Je to nejen naše hlavní město, ale také centrum obchodu, a to i zahraničního. Opomenout nelze ani prestižnost této lokality, zvláště u zahraničních klientů.

To vše však ani zdaleka neznamená, že je vhodné pro každého. Ve skutečnosti je ve hře mnoho faktorů, které mohou způsobit, že se Praha nakonec ukáže jako zdaleka ne tak vhodná lokalita.

podnikání není nijak snadné

Tím prvním jsou naše finanční možnosti. To, že v Praze jsou ceny vyšší, je všeobecně známo. Ovšem netýká se to jen nemovitostí, o kterých je zde řeč především, nýbrž i prakticky všech ostatních komodit. Pokud tedy budeme chtít naše firemní sídlo patřičně vybavit, musíme se připravit, že zaplatíme podstatně více.

Platy jsou zde také v průměru vyšší, což znamená, že i my budeme muset svým zaměstnancům platit více, tedy alespoň pokud si je budeme chtít udržet. To znamená měsíčně další náklady navíc, což je něco, co si jen málokterý začínající podnikatel může dovolit.

dobrý podnikatelský záměr je základ

Pak je tu také fakt, že je zde mnohem větší konkurence, než kdekoliv jinde. To také znamená, že je podstatně těžší prosadit se, a mnohem vyšší pravděpodobnost, že naše podnikání zkrachuje. Pokud nemáme skutečně dobrý podnikatelský plán, pak nemůžeme za takovýchto podmínek počítat s úspěchem.

Je tedy pochopitelné, že bychom ve většině případů měli dát přednost jiné lokalitě, která bude v konečném důsledku levnější, a to především z dlouhodobého hlediska, a kde bude naše naděje na úspěch podstatně vyšší. Podnikání je totiž už tak velmi rizikové, takže snažit se zvýšit šance na úspěch je něco, o co bychom se měli snažit. Jinak totiž bude prakticky jasné, že naše firma velmi brzy zkrachuje, a my se dostaneme do dluhů. Což je něco, čemu je ideální se vyhnout.