Základem je mít odolný imunitní systém. Člověk, který je už „nalomený“, se vždy nakazí snáze. Proto je lepší se šetřit a raději si odpočinout v teple domova, pokud se necítíte zrovna fit.
Pro správně fungující imunitu se doporučuje vést zdravý životní styl – spát alespoň osm hodin denně, konzumovat ovoce a zeleninu a vitamínové doplňky dle potřeby. Já například v zimě užívám vitamín D, který tělo přirozeně získává ze slunečního svitu. Toho však v zimních měsících není dostatek a nedostatek vitamínu D může negativně ovlivnit odolnost kostí a zubů.
nápoj na teplotu
Vitamíny jsou základ
Co se ovoce a zeleniny týče, pestrost převažuje nad kvantitou. Čím více různých barev má množství konzumovaného ovoce, tím větší obsah vitamínů naše tělo získává. Pro správnou činnost imunitního systému bývá nejvíce vyzdvihován vitamín C, který je obsažen zejména v kysele chutnajícím ovoci, například v citronech, pomerančích či mandarinkách.
Dále by se měl člověk dostatečně oblékat, ale platí, že všeho moc škodí – přehřívání organismu zrovna prospěšné není. Při velmi nízkých teplotách je důležité udržovat v teple také hlavu, protože právě z ní odchází z těla nejrychleji teplo.
Školky, kroužky, školy. Všude je to stejné. Máte-li děti, první obranou ratolestí před bacily je časté mytí rukou, hlavně před jídlem. Dětské hygienické návyky ještě nejsou tak silně vštípené jako u dospělých a snadno se tak mezi dětmi šíří nákaza.
vyšetřování stetoskopem
Pohyb a jeho důležitost
Svou rozhodující úlohu má správně zvolená pohybová aktivita. Pohyb napomáhá přirozené obranyschopnosti organismu. Nemusíte se však nutit zvedat činky či se znovu zapsat na cvičení, které jste tak nesnášel(a). Důležité je, aby Vás to bavilo. Postačí, když nahradíte cestu do práce nebo školy chůzí, která je pro lidské tělo přirozená.
Hlavní je nemoc nepodceňovat. K lékaři asi žádný člověk nechodí vyloženě rád, někdy je to však nutné. Pokud se tedy necítíte dobře a zdánlivě neškodné nachlazení se stále nelepší (nebo dokonce zhoršuje), je návštěva lékaře na místě. Nasadíte-li antibiotika či jinou vhodnou léčbu včas, budete o to dříve zase zdraví a schopní užívat si zimu tak, jak si přejete.