Ano, představa krásného obytného přívěsu, který si táhnete s sebou na dovolenou a v němž pak trávíte veškerý čas odpočinku je velice lákavá. Moderní přívěsy obsahují naprosto vše, co můžete na dovolené potřebovat, plně nahrazují ubytování pod pevnou střechou, jako ubytování v penzionu či hotelu. Navíc, díky vybavené kuchyni nejste odkázáni na stravování v restauracích, jídlo si klidně připravíte sami. A nemusí jít jen o konzervy. Na několika plotýnkovém vařiči, nebo v troubě připravíte jakékoliv speciality. Značně tím i ušetříte.

S přívěsem na hory

V obytných přívěsech jsou naprosto plnohodnotné postele na spaní. Podle délky přívěsu, jsou buď skládací. Většinou se postel složí díky stolu, u kterého se jednoduchým způsobem sníží výška a zapustí se tak do sedací soupravy ve tvaru písmene U. Na stůl se pak položí opěradla ze sedačky. Skutečně velké přívěsy mají i samostatné ložnice. V obytných přívěsech je rovněž, i když se to pro mnohé lidi zdá nepochopitelné, kompletní sociální zařízení. Sprchovací kout, umývadlo se zrcadle, a nechybí ani chemické WC. O pohodlí posádky obytného přívěsu se stará vestavěné rádio a televize se satelitním příjmem. Skutečně moderní přívěsy disponují i klimatizací a také výkonným topením, díky kterému můžete přívěs využívat i k dovoleným v zimním období.

Za památkami

Ale teď o tom úskalí.

Přívěsy bývají dlouhé od necelých čtyř metrů po třeba až osmimetrové koráby. Když k tomu připočítáte asi metr dlouhé oje přívěsu a připočtete přibližně pět metrů, což je délka auta, zjistíte, že celá souprava přesahuje v průměru přes 10 metrů. Právě ta délka soupravy činí mnohým řidičům největší problémy. Musí s ní počítat při všech manévrech. Při objíždění překážek, při vjíždění do jízdních pruhů, při předjíždění. Výška přívěsu a hlavně jeho plocha ovlivňuje jízdní vlastnosti. Hlavně při boční větru. Je značně vyšší spotřeba. A hlavně, než vyrazíte na dovolenou, naučte se s přívěsem couvat.