Důležitá činnost

Při výrobě všemožných součástek v tomto oboru je zapotřebí dodržovat jistou přesnost, aby součástka v praxi dobře fungovala. Samotný návrh rozměrů je důležitý už při konstrukci. Na výkrese máme na běžných rozměrech určitou základní toleranci, přičemž ta není nijak přísná. Ovšem když chceme mít třeba uložení s přesahem, tak u menších rozměrů se klidně hraje na tisíciny milimetru, což už je opravdu malá hodnota.

měření součástek

Abychom ji mohli s přesností změřit, tak je potřeba zvolit vhodné měřidlo, které měří správně. Pro tento případ to může být například digitální mikrometr. Samozřejmě se stále požívají i ty klasické, akorát s digitálním může měřit pohodlněji a rychleji. Vzhledem k jeho přesnosti je potřeba umět s ním správně zacházet, abychom neměřili špatné hodnoty. Jakmile s ním nějakou dobu měříme, tak získáme cvik a celý proces se zrychlí. Mnohdy to měřením nekončí, protože následně se z něj dělá statistika.

Měrky Johansonky

Každé měření má své podmínky, přičemž je zapotřebí je dodržovat, aby chyby při něm byly co nejmenší. Klidně se nám může stát, že děláme vše dobře, ale stále nám nějak nevychází. Příčina může být v tom, že nemáme přesné měřidlo. Třeba na posuvném měřítku můžeme problém odhalit pohledem. Pokud dáme ramena k sobě a prosvítá mezi nimi světlo, tak to neznačí nic dobrého. Potom je zapotřebí poslat ji na kalibraci. Abychom však mohli přesně určit, jestli měřidlo správně funguje, a to i u těch, které fungují na tisíciny, tak stačí mít Základní měrky. Ty jsou vyráběny opravdu s precizní přesností, přičemž je i nich i zajištěno, aby jim přesnost zůstala v třeba v teplejším prostředí.

mikrometr s krabičkou

Nejlepší je koupit celou sadu, abychom si mohli třeba na pasametru nastavit daný rozměr i s odchylkami a následně už jenom vkládáme mezi dva dotyky součástky a zjišťujeme, jestli vyhovují či nikoliv. Měrky se tedy rozhodně hodí.