Někdy stačí pouhá vteřinka a život se nám převrátí naruby. A často zdaleka ne vlastní vinou. Koneckonců, stačí se jen podívat na zprávy a uvidíme, že k takovýmto situacím dochází prakticky denně. A to jen u nás v republice.

Typickým příkladem, a asi také nejčastějším, jsou nejrůznější dopravní nehody. Zde stačí chvilička nepozornosti, případně jeden špatný či agresivní řidič, a neštěstí je na světě. A i když přežijete (což je, buďme realističtí, naštěstí většina případů), snadno si můžete odnést trvalé zdravotní následky.

choditko2

Nejčastěji se jedná o nejrůznější komplikované zlomeniny, kdy se i přes veškerou snahu lékařů nepodaří vrátit dané končetině plnou hybnost. Snadno také dojde k poranění páteře. A jaké to může mít následky, není třeba říkat.

Ovšem nemusí jít zdaleka jen o autonehodu. Špatně může dopadnout třeba i pád na zledovatělém chodníku, či srážka s agresivním psem. Těchto situací je zkrátka mnoho, a ačkoliv se samozřejmě snažíme udržovat se v bezpečí, je fakt, že se jim zkrátka nevyhneme.

Pokud se však už něco takového stane, rozhodně chceme, aby nám viník zaplatil za způsobené utrpení, nehledě na zmařenou příležitost či snížené pracovní uplatnění. Avšak ačkoliv to může znít krutě a nespravedlivě, zdaleka ne vždy nám odškodnění náleží.

podminky2

Vždy to záleží na posouzení přestupkové komise, která dostane náš případ na stůl. Tím, na co se budou hlavně dívat, je fakt, zda jsme mohli oné nehodě zabránit, či zda jsme neriskovali nad míru, a nejednalo se on něco, co jsme mohli očekávat.

Abychom si uvedli příklad, podívejme se na již zmíněný pád na zledovatělém chodníku. Předpokládejme, že si ošklivě zlomíme nohu a budeme chtít od majitele, který jej má na starost, odškodné.

To nám však bude přiznáno jen tehdy, pokud jsme udělali veškerá opatření, abychom této nehodě předešli. To znamená například vhodnou obuv a přiměřený způsob chůze. Pokud po něm například poběžíme v domácích pantoflích, pak máme smůlu. Je totiž potřeba být spravedlivý k oběma stranám.