Pokud nejste zvyklí na fyzickou aktivitu, rozhodně byste neměli začít moc zprudka. Nejdříve běžte na 10-15-ti minutovou procházku rychlejší chůzí, poté začněte běhat a prodlužovat časový interval na 30 minut denně. Až se trochu dostanete do tempa, zkuste přidat třikrát týdně různá posilovací cvičení, lekce jógy, pilates nebo aerobiku.
póza z jógy
Před samotným cvičením se doporučuje dobře se rozcvičit, aby se svaly připravily na zátěž, která je čeká při samotném cvičení. Předcházíte tak zranění jako je natažení svalů. Rozcvička také zvýší celkovou pohyblivost, takže se zvýšením tempa se vám bude cvičit mnohem lehčeji.
Neberte cvičení jako nudnou rutinu. Abyste se při cvičení nenudili, začněte dělat různorodé cvičební aktivity. Střídejte běh s jógou, plaváním, aerobikem, posilovacími cviky a dalšími. Nebo si jednotlivé druhy cvičení rozdělte podle dnů v týdnu: v pondělí běžte běhat, v úterý plavat, ve středu posilujte…
Nezapomeňte před, během i po cvičení hodně pít. Když cvičíte, tak se více potíte a tělu by pak tyto vydané tekutiny mohly chybět. Nejlépe tomuto účelu poslouží obyčejná čistá voda. Existují také nápoje vyrobené přímo pro potřebu sportovců, které tělu dodávají i ostatní minerální látky, které s potem odchází z těla. Ty ale nejsou příliš vhodné, pokud se cvičením snažíte zhubnout. Obsahují totiž velké množství cukru.
Po cvičení se doporučuje jíst hodně bílkovin a komplexních sacharidů. Příklady takových potravin jsou tvaroh, ořechy, libové maso, celozrnné potraviny nebo třeba ovoce.
cvičení na pobřeží
Kromě rozcvičky je také velmi důležité protažení po cvičení, aby došlo k vychladnutí svalů a zamezilo se tak k ukládání kyseliny mléčné, která způsobuje pálení a bolest svalů. Tato kyselina se uvolňuje při intenzivní námaze. V malém množství pomáhá dokončit cvičení, ve větším ale způsobuje bolest.
Teď už nezbývá, než se do cvičení pustit. Ať už budete chtít cvičit více či méně, nikdy nezapomeňte respektovat limity svého těla. Jinak si místo posílení svalů a zdraví cvičením spíše ublížíte.