Místo činu
Dlužno říci, že tato kauza zdaleka nevyvolala tolik mediálního zájmu jako předchozí případ. Z jistého hlediska je ale toto selhání ještě horší. Tady už nejde o určitý objem statistických dat, ve kterých je jedinec „namočený“ prakticky anonymně. Tentokrát bylo cíleno přímo na facebookové soukromí konkrétních žen a toto jednání lze proto právem označit za internetový stalking.
A o co konkrétně šlo? Jistý bezpečnostní pracovník společnosti využíval interních nástrojů, jež měl z titulu své profese k dispozici, k tomu, aby si „proklepl“ ženy z internetové seznamky Tinder. Aby toho nebylo málo, dotyčný hříšník se prozradil sám – přímo při chatování s jednou z žen, která se stala jeho obětí.
mladý hacker
Pachatel a jeho trest
Na celou neuvěřitelnou kauzu upozornila na Twitteru Jackie Stokes, zakladatelka poradenské firmy pro počítačovou bezpečnost Spyglass Security. Neuvedla jméno tohoto výtečníka (ostatně jeho identitu neodhalil ani sám Facebook) a nezveřejnila ani celý přepis konverzace.
Její část, kterou předložila na Twitteru, vyznívá poměrně nevinně. Muž se snaží udělat dojem na potencionální partnerku tvrzením, že jeho prací je odhalovat počítačové hackery v běžném životě a sám sebe označuje za „počítačového stalkera“. Stokes nicméně uvedla, že následující konverzace je co do potvrzení jejích tvrzení mnohem výživnější.
oko a facebook
Facebook v reakci na tento skandál vydal prohlášení, ve kterém potvrzuje pravdivost tohoto obvinění a jednání svého čerstvě propuštěného zaměstnance tvrdě odsuzuje. Identifikace viníka proběhla ostatně velmi rychle. Zaměstnanci mají totiž přístup k soukromým informacím o uživatelích, které nejsou viditelné veřejně, jen tehdy, když to vyžaduje jejich pracovní zařazení. A každý takový přístup i data, které si skrze něj vyhledá, se archivují.
ruka a mobilní telefon
…a dál?
Je velká škoda, že tomuto případu nebyla věnována větší mediální pozornost. Přestože zneužití osobních informací se poslední dobou skloňuje ve všech pádech, pro mnoho lidí jde o poměrně vágní pojem. A tady se ukazuje, že bezpečí a soukromí našich emailů, bankovních služeb a vůbec všeho, co chráníme složitě promyšlenými hesly před nechtěnými pohledy třetí strany, má právě z důvodu záruky takové ochrany významnou slabinu, kterou je lidský článek.
Zdánlivému happyendu v podobě potrestaného konkrétního viníka dodává hořkou pachuť především fakt, že pokud by se nenašel vnímavý žalobce, nikdo by si ničeho nevšiml a nebyl by potřeba ani soudce.

5/5 - (1 vote)