Místo činu
Dlužno říci, že tato kauza zdaleka nevyvolala tolik mediálního zájmu jako předchozí případ. Z jistého hlediska je ale toto selhání ještě horší. Tady už nejde o určitý objem statistických dat, ve kterých je jedinec „namočený“ prakticky anonymně. Tentokrát bylo cíleno přímo na facebookové soukromí konkrétních žen a toto jednání lze proto právem označit za internetový stalking.
A o co konkrétně šlo? Jistý bezpečnostní pracovník společnosti využíval interních nástrojů, jež měl z titulu své profese k dispozici, k tomu, aby si „proklepl“ ženy z internetové seznamky Tinder. Aby toho nebylo málo, dotyčný hříšník se prozradil sám – přímo při chatování s jednou z žen, která se stala jeho obětí.
Pachatel a jeho trest
Na celou neuvěřitelnou kauzu upozornila na Twitteru Jackie Stokes, zakladatelka poradenské firmy pro počítačovou bezpečnost Spyglass Security. Neuvedla jméno tohoto výtečníka (ostatně jeho identitu neodhalil ani sám Facebook) a nezveřejnila ani celý přepis konverzace.
Její část, kterou předložila na Twitteru, vyznívá poměrně nevinně. Muž se snaží udělat dojem na potencionální partnerku tvrzením, že jeho prací je odhalovat počítačové hackery v běžném životě a sám sebe označuje za „počítačového stalkera“. Stokes nicméně uvedla, že následující konverzace je co do potvrzení jejích tvrzení mnohem výživnější.
Facebook v reakci na tento skandál vydal prohlášení, ve kterém potvrzuje pravdivost tohoto obvinění a jednání svého čerstvě propuštěného zaměstnance tvrdě odsuzuje. Identifikace viníka proběhla ostatně velmi rychle. Zaměstnanci mají totiž přístup k soukromým informacím o uživatelích, které nejsou viditelné veřejně, jen tehdy, když to vyžaduje jejich pracovní zařazení. A každý takový přístup i data, které si skrze něj vyhledá, se archivují.
…a dál?
Je velká škoda, že tomuto případu nebyla věnována větší mediální pozornost. Přestože zneužití osobních informací se poslední dobou skloňuje ve všech pádech, pro mnoho lidí jde o poměrně vágní pojem. A tady se ukazuje, že bezpečí a soukromí našich emailů, bankovních služeb a vůbec všeho, co chráníme složitě promyšlenými hesly před nechtěnými pohledy třetí strany, má právě z důvodu záruky takové ochrany významnou slabinu, kterou je lidský článek.
Zdánlivému happyendu v podobě potrestaného konkrétního viníka dodává hořkou pachuť především fakt, že pokud by se nenašel vnímavý žalobce, nikdo by si ničeho nevšiml a nebyl by potřeba ani soudce.
